Sve što treba da znate o morskim prasícima kao kućnim ljubimcima
Kompletan vodič za brigu o morskim prasícima - ishrana, smeštaj, zdravlje, pripitomljavanje i sve što treba znati kao vlasnik ovih slatkih glodara.
Sve što treba da znate o morskim prasícima kao kućnim ljubimcima
Uvod u svet morskih prasica
Morski prasici su predivni kućni ljubimci koji svojim umiljatim izgledom i druželjubivom prirodom osvajaju srca ljubitelja životinja. Iako nisu zahtevni kao psi, za njihovu dobrobit neophodno je obezbediti odgovarajuće uslove.
Ove male životinjice su izuzetno inteligentne i brzo se navikavaju na vlasnika, ali zahtevaju određenu pažnju i brigu. U ovom članku ćemo detaljno obraditi sve aspekte njihovog uzgoja.
Idealni smeštaj za morskog praseta
Prva stvar koju treba obezbediti je odgovarajući kavez. Minimalne dimenzije kaveza za jednog morskog praseta su 120x60 cm, ali što je veći, to bolje. Kavez treba biti:
- Postavljen na mestu bez promaje
- Dalje od direktnih izvora toplote (radijatora)
- Sa čvrstim podlogama (ne akvarijum zbog loše ventilacije)
- Sa otvorom na donjem delu kako bi prase moglo samostalno ulaziti i izlaziti
Kao podlogu možete koristiti piljevinu (najbolje od cedrovine), peškire ili specijalne presovane pelete. Podloga se menja redovno kako bi se održala higijena.
Ishrana i ishrambene navike
Ishrana morskog praseta sastoji se od tri glavne komponente:
- Seno - Osnova ishrane, obezbeđuje vlakna i pomaže u trošenju zuba koji konstantno rastu
- Sveže povrće i voće - Dnevno davati (šargarepa, paprika, krastavac, jabuka, salata)
- Specijalizovana hrana - Peletirana hrana namenjena morskim prasícima
Važno je izbegavati kupus, pasulj i previše voća zbog šećera. Voda mora biti stalno dostupna, najbolje u specijalnoj pojilici koja se kači na kavez.
Pripitomljavanje i igra
Morski prasici su po prirodi plašljivi, ali vremenom se navikavaju na vlasnika. Evo nekoliko saveta za pripitomljavanje:
- U početku ih hranite iz ruke kako bi se navikli na vaš miris
- Govorite im blagim tonom i izbegavajte nagle pokrete
- Ne dižite ih direktno iz kaveza - neka sami izađu
- Pustite ih da istražuju kontrolisan prostor pod nadzorom
Za igru možete koristiti kartonske kutije, drvene igračke za glodare ili obične rolne od toalet papira. Morski prasici vole da se penju i istražuju.
Zdravlje i prevencija bolesti
Morski prasici su osetljive životinje i zahtevaju pažljivo praćenje zdravstvenog stanja. Znaci da je prase bolesno uključuju:
- Gubitak apetita
- Promene u ponašanju (letargija, agresija)
- Propadanje dlake ili perutanje
- Teško disanje ili čudni zvukovi
Redovno proveravajte njihove zube i nokte. Ako nokti postanu predugački, potrebno ih je skratiti specijalnim makazicama. Kupajte ih samo po potrebi, koristeći blage šampone.
Određivanje pola i starosti
Određivanje pola kod morskih prasica može biti izazovno, posebno kod mladunaca. Osnovne razlike:
- Mužjaci - Imaju jasno vidljiv polni organ koji se može osjetiti palpacijom
- Ženke - Analno-genitalni predeo u obliku slova Y
Starost se najtačnije može odrediti po težini i veličini. Odrasli morski prasici obično teže između 700g i 1,2kg.
Životni vek i društvene potrebe
Prosečan životni vek morskog praseta je 5-7 godina, mada uz dobru negu mogu živeti i do 8 godina. Oni su izrazito društvene životinje i najbolje im je u paru ili većoj grupi.
Ako imate samo jednog morskog praseta, potrebno mu je posvetiti dovoljno pažnje kako ne bi bio usamljen. Razgovarajte sa njim, mazejte ga i pustite da istražuje van kaveza pod nadzorom.
Česta pitanja i problemi
Da li morski prasici smeju da se druže sa drugim kućnim ljubimcima?
Mogu, ali pod strogo kontrolisanim uslovima. Mačke i psi mogu predstavljati opasnost, posebno ako imaju jak lovački instinkt.
Zašto moj morski prasic "popcornuje"?
Kada morski prasici skakuću i trzaju se naizgled bez razloga, to je znak da su srećni i zadovoljni. Taj fenomen se naziva "popcorn" jer podseća na kokice koje pucaju.
Kako da sprečim da moj morski prasic uništava nameštaj?
Obezbedite mu dovoljno igračaka za glodanje i redovno ga puštajte iz kaveza da istražuje pod nadzorom. Najbolje ograditi deo prostora gde može da se kreće bez opasnosti.
Zaključak
Morski prasici su predivni kućni ljubimci koji donose mnogo radosti u dom. Iako nisu zahtevni kao psi, zahtevaju odgovornu negu i pažnju. Pravično vaspitani i dobro hranjeni, ovi slatki glodari mogu biti verni pratoci dugi niz godina.
Najvažnije je obezbediti im bezbedan smeštaj, balansiranu ishranu, društvo i dovoljno pažnje. Sa pravom brigom, vaš morski prasic će biti srećan i zdrav, a vi ćete uživati u društvu ovog nezaboravnog bića.